top of page

Süper Kahraman C vitamini: Yaza Veda Ederken Lekelerinize de Veda Edin!

Güncelleme tarihi: 4 Eki 2023

Yaz sonları - her ne kadar güneş kremi kullanıyor olsanız da- yüzünüzde minik lekelerle karşılaşıyorsanız C vitaminine bir şans verin! C vitamini, cilt bakımı malzemelerinin süper kahramanı gibidir - cildi aydınlatır, kırışıklıklarla savaşır ve UV gibi çevresel hasarlara karşı bir kalkan gibi korur. C vitamini, bilinen en iyi antioksidanlardan biridir. Ancak piyasada birçok farklı C vitamini formu bulunduğundan, Batman, Superman ve Spiderman arasında seçim yapmaya benzer :)


Bu blog yazısında, C vitamini'nin en popüler dört formunu konuşacağız: L-Askorbik Asit, Etil Askorbik Asit, Askorbil Palmitat ve Magnezyum Askorbil Fosfat.


İlk olarak, L-Askorbik Asit'i ele alalım. C vitamini'nin en yaygın formudur ve aynı zamanda en ucuzudur. Güçlü, popüler, ancak biraz istikrarsızdır. L-Askorbik Asit suda çözünür ve etkili olması için düşük bir pH'ye (3.5 civarı) ihtiyaç duyar. Potansiyeli konsantrasyonla artar. Piyasada %5'ten %20'ye kadar çıkan içerikler ile üretilmiş ürünler bulmak mümkündür. En az stabil C vitamini formudur. Ürünü açtıktan çok kısa bir süre sonra sararmaya, zamanla kahverengileşmeye başlar. Ürününüz koyu kahverengi olduysa, vedalaşmaya hazır olun...


Sıradaki; Magnezyum Askorbil Fosfat (MAP). Bu içerik, cildimiz tarafından askorbik aside dönüştürülmesi gereken stabil bir C vitamini formudur. Etkili olması için düşük bir pH'ya ihtiyaç duymaz ve genellikle diğer antioksidanlar ve aydınlatıcı içeriklerle bir araya getirilir. Parlaklık etkileri için en az %10 MAP gereklidir. Henüz hakkında yapılmış pek fazla çalışma yoktur.


Ve favorimiz; Etil Askorbik Asit (3-O-etil-L-askorbik asit), diğer C vitamini formlarına göre üstün aydınlatma ve leke giderici yeteneklere sahip son derece stabil bir C vitamini formudur. Diğerlerinden her zaman bir adım önde ve daha havalıdır. Ciltte dönüşüm oranı %86'dır, ki bu diğer formlarla kıyaslandığında ortalama %50-60'lık bir dönüşüm oranından çok daha yüksektir. Ayrıca daha az tahriş edicidir. Etil askorbik asit, diğer C vitamini formları gibi çok yüksek konsantrasyonlarda kullanılmaz, oranı %0.5 ila %5 arasında değişir. Yani Etil Askorbik Asit içeren ürününüzü L-Askorbik Asit içeren ürünlerle konsantrasyon manasında kıyaslamanıza gerek yoktur, çünkü bu içeriğin her bir formunun kullanım yüzdesi birbirinden farklıdır. Sararma/kararma açısından en avantajlı içerik olup daha uzun kullanım ömrü sağlar.


Son olarak, Askorbil Palmitat. Diğerlerinin aksine yağda çözünen bir C vitamini formudur. Cilt üzerinde Askorbik Asite çok iyi dönüşmez, bu nedenle yüksek bir yüzdeye ihtiyaç duyabilir. AA'dan daha stabil, ancak diğer formlardan daha az stabildir. Antioksidan koruma sunar, ancak UVB ışıklarına maruz kaldığında hücre zarı hasarına yol açabilir. Yapılan çalışmalarda daha çok hücresel yaşlanma ve kırışıklık karşıtı etkileri ile ilgili bağlantılar bulunmuştur. Ayrıca cilt dokusunun iyileştirilmesi ve cilt tonunun eşitlenmesi ile ilgili de çalışmalar mevcuttur. Lipid yapıda bir içerik olduğu için Transepidermal Su Kaybını önlemede de etkin olduğu söylenir. Yağda çözünür olduğu için yağ bazlı veya emülsiyon ürünlerde karşınıza çıkabilir. Daha çok kuru ve hassas ciltlerin tercihi olabilir.


Peki, hangi C vitamini formu en iyisi? Kısa bir cevap yok, hepsinin avantajları birbirinden farklı. Cildinizin ihtiyaçlarına ve tercihlerinize bağlıdır diyebiliriz

Etil Askorbik Asit içeriğini aşağıdaki ürünlerimizde bulabilirsiniz.Güneş veya akne kaynaklı cilt lekelerini azaltma, aydınlatma ve cilt tonu eşitsizliği gibi problemlerle savaşıyorsanız ve ışıltılı bir cilt arayışındaysanız Etil Askorbik Asit içeren ürünlerimizle tanışın!

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page